Pierwszy krok do bezpiecznego biznesu. Sprawdź wiarygodność swoich pracowników!

Minął już czas, kiedy biura detektywistyczne zajmowały się tylko wykrywaniem zdrady partnera i zdobywaniem dowodów winy do rozwodów. Do biur zgłaszają się teraz pracodawcy, którzy chcą sprawdzić rzetelność i uczciwość swoich pracowników, a także kandydatów do pracy. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy pracownik jest lojalny w stosunku do Twojej firmy.

Komfort prowadzenia biznesu

Każdy przedsiębiorca chce mieć pewność, że jego pracownicy zapewnią mu stałe i wysokie dochody oraz ograniczą straty. Komfort w biznesie gwarantują sprawdzeni ludzie dbający o interesy swojego pracodawcy. Jednak jak znaleźć rzetelnych pracowników i ustrzec się przed oszustami? I jak kontrolować obecnych pracowników, żeby firma sprawnie funkcjonowała?

„Podrasowane CV”

Skoro co trzeci Polak „ulepsza” swoje CV umieszczając w nim informacje niezgodne z prawdą, wśród Twoich pracowników również może znaleźć się taka osoba. Weryfikacja danych w CV to pierwszy krok do bezpiecznego biznesu. Dlatego zanim zdecydujesz się zatrudnić nowego pracownika (szczególnie na wysokie stanowisko), zleć agencji detektywistycznej dokładne sprawdzenie danych w życiorysie. Kandydaci „podrasowujący” CV umieszczają informacje o lepszej niż w rzeczywistości znajomości języków obcych, pracach, które tak naprawdę były tylko studenckim stażem lub kursach, których nie odbyły.

Background screening, czyli prześwietlanie życiorysu kandydata

Jako zatrudniający możesz zlecić również tzw. background screening kandydata do pracy. Dokładny wywiad polega na zebraniu informacji na temat aplikującego od poprzednich pracodawców, sprawdzenie kandydata w rejestrach dłużników, dokładne zapoznanie się z historią zawodową, a nawet zdobycie informacji, czy przyszły pracownik ma kartę kredytową. Takie informacje można zdobywać tylko po wyrażeniu na to zgody przez kandydata (klasyczna formuła „wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych …” już jest taką zgodą). Ale zatrudnienie na dane stanowisko nie może być uzależnione od wyrażenia lub odmówienia takiej zgody.

Lojalność pracowników kluczem do udanego biznesu

Prawdziwym skarbem w każdej firmie są lojalni pracownicy, którzy bez względu na okoliczności opowiedzą się po stronie pracodawcy. Konkurencja na rynku we wszystkich branżach rośnie jednak z roku na rok i pracownicy mają duży wybór. Kiedy uznają, że u konkurencji zdobędą więcej, mogą pokusić się o zdradę. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie agencji detektywistycznej, która stale monitoruje działania pracowników w firmie i przeprowadza regularne audyty.

Weryfikacja pracowników przez detektywów

Zatrudnieni do firmy detektywi:

  • obserwują pracownika poza godzinami pracy – jeśli istnieje podejrzenie, że pracownik przekazuje informacje konkurencji lub ujawnia tajne dane firmy dla uzyskania korzyści
  • sprawdzają, czy pracownicy nie pracują na zakazie konkurencji
  • śledzą pojazdy pracowników umieszczając w nich lokalizator GPS – sprawdzają, czy pracownik wykorzystuje samochód tylko do celów służbowych, czy korzysta z niego też prywatnie (jeśli umowa wyklucza korzystanie w celach prywatnych)
  • sprawdzają pracownika w miejscu pracy umieszczając szpiegowskie oprogramowanie w komputerze
  • wyszukują nadużyć pracowniczych i kradzieży – np. sprawdzają prawdziwość zwolnień lekarskich
  • monitorują pracę pracowników

Weryfikacja pracowników przez pracodawcę

Pracodawca, który chce prowadzić bezpieczny biznes bez zatrudniania agencji detektywistycznej, może samodzielnie kontrolować swoich pracowników. Najpowszechniejszą praktyką w firmach jest sprawdzanie historii przeglądarek internetowych i blokowanie dostępu do określonych stron. Pracodawcy przeglądają też profile swoich pracodawców na portalach społecznościowych, a w samochodach służbowych umieszczają lokalizatory GPS.

Kontrolowanie a prawo

O wszystkich kontrolach w firmie pracownicy powinni być informowani. Jeśli w miejscu pracy umieszczasz kamery lub „podglądasz”, co pracownicy robią na komputerach, musisz ich o tym poinformować. Kiedy korzystasz z pomocy agencji detektywistycznej do monitorowania pracowników, dowiesz się od niej, jakie działania są zgodne z prawem i co muszą wiedzieć Twoi pracownicy.

Zaufanie szefa do współpracowników buduje pozytywną atmosferę w miejscu pracy. Kiedy jednak zależy Ci na zbudowaniu trwałego i dobrze prosperującego biznesu, naucz się wybierać sprawdzonych pracowników, których od czasu do czasu skontrolujesz. Zasada ograniczonego zaufania przydaje się w każdej firmie.

 

 

 

M C
M C
Recommended Posts

Skomentuj ten wpis

Skontaktuj się z nami!

zdobywanie_dowodow_winymaterialy-rozwodowe