Jakie są koszty wynajęcia detektywa? Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pomoc agencji detektywistycznej?

By
In Detektyw

Cena usług detektywistycznych to pierwszy, ale nie jedyny, wyznacznik dobrej agencji detektywistycznej. Mocno zaniżone stawki biura detektywistycznego w stosunku do konkurencji powinny wzbudzić Twoją czujność i skłonić Cię do dalszych poszukiwań. Jakie są koszty zatrudnienia detektywa i na co zwrócić uwagę wybierając agencję detektywistyczną.

Cennik pracy detektywa

Trudno ujednolicić stawkę za godzinę pracy detektywa. Każde zlecenie podlega różnym cenom w zależności od:

  • stopnia trudności rozwiązywanej sprawy
  • rodzaju wykonywanego zlecenia
  • liczby osób zaangażowanych w obserwację detektywistyczną
  • ilości środków i sprzętu wykorzystanych do wykonania zadania

Agencje detektywistyczne przedstawiają podobne ceny za te same usługi. Jednak ostateczna wycena zlecenia może różnić się od cennika podanego na stronie lub wysłanego do klienta, jeśli zadanie było niestandardowe. W wycenie zlecenia uwzględnia się liczbę godzin, podczas których detektyw zbierał materiał dowodowy i prowadził obserwację, a także przygotowywał raport dotyczący wykonanych działań. Obserwacja może trwać kilka dni, a przygotowanie szczegółowego raportu 2-3 dni.

Koszt obserwacji detektywistycznej

Cena detektywa obserwującego podejrzanego o zdradę partnera, przyszłego kontrahenta lub pracownika zależy od liczby godzin, jaką detektyw poświęci na wykonanie zadania. Obserwacja detektywistyczna polega na poznaniu planu dnia obserwowanej osoby, wykonywanych przez nią czynności i odwiedzanych miejsc. Część agencji detektywistycznych oferuje całodzienne pakiety obserwacji (8h) za ok. 1200 zł, część biur rozlicza się z klientami godzinowo (tak jak w przypadku agencji MBDetektywi). Godzina obserwacji to koszt wahający się w granicach 80-300 zł. Najwyższa stawka nie oznacza wcale, że detektyw lepiej wykona swoją pracę. Najdrożsi detektywi pracują w dużych miastach – w Warszawie i Krakowie. Im mniejsze miasto, tym tańsze usługi, jednak jakość tych usług może być też gorsza. Wybierając agencję detektywistyczną zdecyduj się na biuro z Twojego miasta. Każda agencja najlepiej pracuje na swoim terytorium – zna miasto, ludzi na ważnych stanowiskach, ma też znajomości ułatwiające jej pracę.

Wybór agencji detektywistycznej

Kiedy wybierasz agencję w pierwszej kolejności sprawdź ceny obsługi detektywistycznej. Jeśli w porównaniu z konkurencją biuro oferuje wyjątkowo niskie stawki, powinno wzbudzić to Twoją czujność. Dokładnie sprawdź dane firmy, rodzaj działalności oraz to czy posiada niezbędną koncesję wydaną przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie biura. Zdarzają się sytuacje, że agencja rozpływa się w powietrzu po wpłaceniu przez Ciebie zaliczki, a usługa nigdy nie zostaje wykonana. Tanie usługi to też ich gorsza jakość. Bo jaki detektyw będzie wydajnie pracował przez 10 godzin za jedyne 300 zł?

Licencje i zaświadczenia

Podstawą działania każdej agencji detektywistycznej jest koncesja. Prowadzenie biura detektywistycznego podlega pod działalność koncesjonowaną, dlatego bez odpowiedniego dokumentu agencja nie może funkcjonować. Każdy detektyw pracujący w agencji musi posiadać ważną licencję detektywistyczną uprawniającą go do wykonywania swojej pracy (wykonywanie usług detektywistycznych bez takiego dokumentu jest przestępstwem). W dobrej agencji detektywi mogą pochwalić się też dodatkowymi certyfikatami i zaświadczeniami o ukończonych kursach.

Dostępność detektywa

Wybierając agencję detektywistyczną sprawdź, jaka jest dostępność detektywów, tzn. czy będą dla Ciebie pracowali 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzięki temu Twoja sprawa zostanie szybko rozwiązana bez zbędnego przeciągania. Po przeprowadzonej obserwacji i zebraniu materiału dowodowego detektyw przedstawi Ci szczegółowy raport na temat zdobytych informacji wraz z wnioskami.

Płatność za usługi

Płatność za usługi w dobrej agencji powinna nastąpić dopiero po wykonaniu zadania lub rozwiązaniu sprawy i przekazania Ci raportu. Jeśli biuro wymaga wpłacenia zaliczki, upewnij się, że wszystkie informacje znajdują się na umowie, którą podpisujesz z biurem. Kwota, którą wpłacisz powinna być też uznana jako część składowa całej sumy za zlecenie.

Wybór zgodny z przeznaczeniem

Agencje wykonują różne zadania, ale najczęściej specjalizują się w jednej wąskiej dziedzinie. Nie każde biuro oferuje detektywów dla biznesu lub poszukiwania osób zaginionych. Dowiedz się, czy agencja, którą wybrałeś specjalizuje się w zleceniu, które chcesz jej powierzyć.

Uważaj na pseudodetektywów

Estetyczna strona internetowa to jeszcze nie wszystko. W sieci łatwo stracić czujność i natknąć się na tzw. pseudodetektywa, czyli oszusta wykonującego swoją pracę bez licencji i najczęściej żadnych umiejętności. Taka osoba może wyłudzić od Ciebie pieniądze i wykonać zlecenie nierzetelnie, a nawet „spalić” całą sprawę.  

Wybieraj agencje detektywistyczne z rekomendacjami i potwierdzonymi danymi. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, wybierz biuro zatrudniające kilku detektywów. Dzięki ich współpracy Twoje zlecenie zostanie wykonane sprawniej niż przez detektywa działającego w pojedynkę.

 

M C
M C
Recommended Posts

Skomentuj ten wpis

Skontaktuj się z nami!

10-pytan-o-rozwodnieuczciwa-konkurencja