Jakie są koszty windykacji należności? Czy warto inwestować w profesjonalnego windykatora?

Prawie co druga firma w Polsce ma problem z odzyskaniem od kontrahentów swoich należności i niemal 50% przedsiębiorców boryka się z płynnością finansową z powodu niezapłaconych faktur. Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego windykatora i jaki jest jego koszt.

Windykacja należności – samodzielnie czy przez outsourcing

Kiedy w firmie pojawiają się zatory w płatnościach, przedsiębiorcy rozpoczynają odzyskiwanie długu na własną rękę. Najczęstsze praktyki przedsiębiorców to wysyłanie wiadomości mejlowych z przypomnieniami o zapłacie, telefonowanie do dłużnika i przesyłanie wezwań do zapłaty. Jeśli właścicielowi firmy uda się odzyskać dług i tak poniesie koszty związane z przestojami w przedsiębiorstwie, stratą swojego czasu i opłatami sądowymi, jeśli skierował sprawę do sądu. Outsourcing usług windykacyjnych pozwala zmniejszyć koszty odzyskania długu i, wbrew powszechnej opinii, usługi windykatora nie są tak kosztowne jak samodzielne działania. Firmy windykacyjne pobierają opłatę dopiero wtedy, kiedy odzyskają zobowiązanie od dłużnika. A i w tym przypadku koszt usługi mogą przerzucić na dłużnika. Dla małego przedsiębiorstwa, które nie potrzebuje własnego działu windykacji, usługi profesjonalnego windykatora będą skutecznym rozwiązaniem na odebranie swoich należności.

Samodzielne windykowanie należności – jakie to koszty

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na odzyskanie długu na własną rękę i po bezskutecznych polubownych negocjacjach kieruje sprawę do sądu, musi liczyć się z określonymi przez ustawę kosztami. Wniesienie pozwu w przypadku roszczenia o charakterze majątkowym (odzyskanie płatności za fakturę, zaległych zaliczek, itp.) to koszt w przedziale od 30 zł do 100 tys. zł. Opłata zależna jest od wartości przedmiotu sporu i wynosi 5% całej kwoty. Przy roszczeniach związanych z zaległościami płatniczymi stosuje się również postępowanie uproszczone i wtedy stawka opłat przedstawia się następująco:

  • do 2 tys. zł – 30 zł
  • ponad 2 tys. i do 5 tys. zł – 100 zł
  • ponad 5 tys. i do 7,5 tys. zł – 250 zł
  • ponad 7,5 tys. zł, ale nie więcej niż 10 tys. zł – 300 zł.

Profesjonalny windykator – dlaczego jest skuteczny

Dłużnicy czują respekt do firm windykacyjnych, wiedząc jakimi konsekwencjami grozi zaleganie z płatnościami. Jeśli windykatorowi nie uda się polubownie porozumieć z dłużnikiem i ten nadal nie zapłaci zobowiązania, sprawa długu trafi do sądu. Oprócz tego nierzetelny przedsiębiorca zostanie wpisany do rejestru biura informacji gospodarczej, czyli trafi do bazy dłużników. Taki wpis uniemożliwi przedsiębiorcy uzyskanie kredytu inwestycyjnego lub obrotowego. Firma, której trudno samodzielnie odzyskać dług, powinna jak najszybciej skorzystać z usług profesjonalistów.

Sprzedaż wierzytelności – alternatywny sposób odzyskania pieniędzy

Kiedy firma potrzebuje szybkiego zastrzyku pieniędzy, żeby utrzymać płynność finansową, dobrym rozwiązaniem będzie dla niej sprzedanie swojego długu firmie windykacyjnej. Zewnętrzna firma kupi dług, który będzie odzyskiwała, a przedsiębiorcy zapłaci za niego ustaloną kwotę. W ten sposób przedsiębiorstwo od razu otrzyma gotówkę i zachowa płynność finansową. Zanim jednak windykator zdecyduje się na skup długów, dokładnie sprawdzi wypłacalność dłużnika i oszacuje, ile dług jest wart. Przedsiębiorca otrzyma od 50 do 90% wartości faktury. Kwota zależy od wysokości honorarium, jakie pobierze firma windykacyjna.

Należności polskich przedsiębiorstw – jak płacą firmy

Badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” ** z IV kwartału 2015 roku pokazuje, że firmy czekają średnio 3 miesiące i 12 dni na zapłatę za fakturę. Choć wynik jest najlepszy od 7 lat (wtedy po raz pierwszy przeprowadzono badanie wśród przedsiębiorców), to firmy wciąż borykają się z odzyskiwaniem należności za towary i usługi. Sektor MŚP ma z tym największy problem. Co 5 faktura pozostaje niezapłacona, a jej średnia wartość przekracza 6 tys. zł. Jak na mikro i małe przedsiębiorstwa to duża kwota, biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca musi odzyskać należność z więcej niż 1 faktury. Na opóźnienia z płatnościami zarówno od nowych, jak i stałych kontrahentów skarży się prawie 7 na 10 właścicieli firm.

Profesjonalny windykator przyda się każdej małej firmie, która nie posiada własnego działu windykacji. Samodzielne dochodzenie roszczeń wiąże się z większymi stratami finansowymi niż koszt zatrudnienia firmy zajmującej się na co dzień windykacją.

*Dane z raportu BIG InfoMonitor o zatorach płatniczych

** Dane z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” z 2015 roku    

M C
M C
Recommended Posts

Skomentuj ten wpis

Skontaktuj się z nami!

biznes-wywiad-gospodarczywindykacja-należności