Jak udowodnić winę przy rozwodzie. 4 dokumenty, które udowodnią winę

Sąd wydaje decyzję o rozwodzie wtedy, kiedy uzna, że w małżeństwie nastąpił trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego, czyli zerwanie ogółu więzi w sferze fizycznej, duchowej i gospodarczej. Małżonkowie mogą uznać, że oboje w takim samym stopniu przyczynili się do rozpadu swojego małżeństwa lub przeprowadzić rozwód z orzekaniem winy jednej ze stron.

Rozwód, podczas którego winę przenosi się na jednego ze współmałżonków, wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Dzięki udowodnieniu winy swojemu mężowi lub swojej żonie, będziesz wygraną stroną w procesie rozwodowym.

Wyłączna wina strony przeciwnej – kiedy sąd uzna winę

Żeby wyłącznie jeden ze współmałżonków odpowiadał za rozkład pożycia małżeńskiego, musi dopuścić się zawinionego działania (naruszającego przepisy prawa i zasady pożycia społecznego) lub zaniechania. Do takich działań należy:

  • groźba
  • odmowa współżycia
  • pijaństwo
  • agresja
  • porzucenie małżonka bez powodu
  • zdrada

Niewinność przy rozwodzie popłaca

Udowodnienie winy swojemu mężowi/swojej żonie podczas procesu rozwodowego niesie ze sobą konsekwencje prawne. Ustalenie, kto zawinił, jest szczególnie istotne w przypadku obowiązku alimentacyjnego. Współmałżonek uznany w trakcie procesu za wyłącznie winnego nie może żądać alimentów od strony niewinnej. Były współmałżonek niewinny może natomiast zażądać alimentów od winnego współmałżonka, jeśli jego sytuacja materialna po rozwodzie ulegnie pogorszeniu.

4 dokumenty, które udowodnią winę

Tylko na podstawie samych twierdzeń sąd nie uzna wyłącznej winy jednego ze współmałżonków. Dlatego, żeby Twój partner podczas procesu rozwodowego został uznany za winnego, musisz przedstawić dowody, które poświadczą Twoje słowa i zeznania świadków. Lista 4 dokumentów, które udowodnią winę

1. Dokument stwierdzający akt przemocy w rodzinie

Takim dokumentem jest obdukcja lekarska lub zaświadczenie lekarskie dokumentujące obrażenia odniesione przez poszkodowanego. Obdukcja lekarska to badanie pacjenta połączone z wywiadem, w trakcie którego lekarz określa charakter obrażeń oraz sposób ich powstania. Lekarz stwierdza też, czy powstałe obrażenia ciała będą trwać do 7 dni czy dłużej (ma to znaczenie przy kwalifikacji prawnej dokonanego czynu). Obdukcja lekarska jest badaniem płatnym, dlatego często niedostępnym dla osób ubogich, które najczęściej doświadczają przemocy w rodzinie. Dlatego rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 października 2010 r. wprowadzono specjalne zaświadczenie lekarskie dokumentujące akty przemocy. Osoba poszkodowana może udać się do dowolnego lekarza, który po zbadaniu pacjenta, bezpłatnie wyda zaświadczenie (nie ma znaczenia czy jest to prywatny lekarz, czy wykonujący badanie w ramach kontraktu z NFZ). Dokument jest tak samo ważny przed sądem jak obdukcja.

2. Dokument potwierdzający problem alkoholowy

Podstawowym dokumentem potwierdzającym problem alkoholowy są wypisy z izby wytrzeźwień. Jeśli współmałżonek dostał skierowanie na leczenie odwykowe, to takie pismo również poświadczy o chorobie alkoholowej. Kiedy osoba pijąca wszczynała w domu awantury i wzywana była policja, do dokumentacji rozwodowej można dołączyć protokół z interwencji.

3. Dokument potwierdzający uprawianie hazardu

Jeśli chcesz uzyskać rozwód z winy żony lub męża i potwierdzić jej/jego nałogowe uprawianie hazardu, zdobądź rachunki z kasyna. Z pewnością przyda Ci się pomoc profesjonalnej agencji detektywistycznej, która zdobędzie dowody na hulaszcze życie Twojego partnera/Twojej partnerki i pomoże zdobyć Ci wiarygodne dokumenty dla sądu.

4. Dokument potwierdzający zdradę małżeńską

Zdrada małżeńska jest o tyle łatwa do udowodnienia, że partner lub partnerka zawsze popełni jakiś błąd i zapłaci za rzekomy wyjazd służbowy z prywatnego konta albo kupi drogą biżuterię czy zarezerwuje nocleg w hotelu, z którego nie będzie umiał/umiała się wytłumaczyć. Dokumentami potwierdzającymi zdradę będą wszelkie rachunki za wydatki, o których nie wiedziałeś i które w żaden sposób Ciebie nie dotyczyły (np. nie dostałaś kupionej przez męża biżuterii albo żona w tajemnicy zorganizowała wyjazd tylko dla siebie).

Rozwód z orzekaniem winy jednej ze stron trwa dłużej niż proces, w którym oboje współmałżonków uznaje swoją winę. Jeśli jednak zależy Ci na wygranej nie tylko w sensie moralnym, ale również prawnym, przygotuj twierdzenia i dokumenty potwierdzające Twoje zeznania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M C
M C
Recommended Posts

Skomentuj ten wpis

Skontaktuj się z nami!

jak_przygotowac_sie_do_rozwodujak_nie_stracic_na_podziale_majatku-1