Jak przygotować się do procesu rozwodowego. Praktyczne porady ekspertów

W Polsce z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Co trzecie małżeństwo się rozstaje – w 2013 roku rozwiodło się ponad 66 tys. par. Najczęstszymi przyczynami rozstania jest niezgodność charakterów, zdrada, nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków oraz problemy finansowe.

Kiedy podejmiesz już ostateczną decyzję o rozstaniu, powinieneś się dowiedzieć, jak dobrze przygotować się do procesu rozwodowego, żeby wygrać sprawę rozwodową. Poniżej praktyczne porady naszych ekspertów.

Słowa mają moc

Adwokaci rozwodowi podkreślają, że sukces przy rozwodzie gwarantuje przekonująca argumentacja i panowanie nad stresem i emocjami. Proces rozwodowy wygrywa najczęściej ta strona, która lepiej przygotuje twierdzenia dotyczące rozkładu pożycia małżeńskiego, winy partnera czy dowodu zdrady. Podczas przedstawiania swoich argumentów zachowaj spokój i nie pozwól, żeby emocje przejęły kontrolę nad tym, co mówisz.

Profesjonalny pełnomocnik pomoże wygrać rozwód

Kiedy się rozwodzisz, prawdopodobnie jest to Twój pierwszy kontakt z sądem. Dlatego nieoceniona okaże się pomoc profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi. Adwokat przygotuje niezbędną dokumentację, pomoże Ci sformułować odpowiednie twierdzenia, a także wesprze Cię przy przedstawianiu argumentacji. Dzięki takiej pomocy proces rozwodowy będzie trwał krócej, a Ty ograniczysz stres związany z rozwodem.

Materiał dowodowy pozwoli orzec o winie

Zanim rozpocznie się proces rozwodowy z orzekaniem o winie (orzekanie, kto doprowadził do rozwodu), zbierz dowody potwierdzające rozkład pożycia małżeńskiego. Wszystkie twierdzenia i dowody musisz przedstawić w pierwszym piśmie procesowym (w pozwie lub odpowiedzi na pozew). Przygotuj więc dowody winy, które podasz w sądzie. Przy rozwodzie z orzekaniem o winie to dowody, a nie argumenty są kluczowe. Jako dowód możesz przedstawić wszystko, co zostało napisane (maile, smsy, listy, dokumenty), nagrane, utrwalone na filmie lub zdjęciach, potwierdzone przez biegłych sądowych lub lekarzy (np. badania laboratoryjne). Potwierdzeniem Twoich słów będą też wypowiedzi osób, które powołasz na świadków. W przypadku podejrzenia, że partner Cię zdradzał, przygotuj dowód zdrady, który pomogą Ci zdobyć profesjonalni detektywi.

Proces rozwodowy – na jakie pytania się przygotować

Podczas przesłuchania małżonków, a także w trakcie całej sprawy, sąd zadaje pytania, na które warto wcześniej znać odpowiedź. Zastanów się więc m.in. z jakiego powodu zdecydowałeś się na zawarcie małżeństwa, jakie są przyczyny pogorszenia stosunków małżeńskich i jakie próby ratowania związku podejmowałeś. Przypomnij też sobie podstawowe informacje nt. swojego małżeństwa (data ślubu cywilnego lub konkordatowego, daty urodzin dzieci, początek kryzysu w związku) i ustal swoje dochody netto oraz wysokość comiesięcznych wydatków. Pamiętaj też, że pytania zadaje nie tylko sąd, ale także druga strona procesu – tu trudno przewidzieć, jakie kwestie mogą być poruszone (jeśli znasz swojego współmałżonka, wiesz o co może ewentualnie zapytać). Na pytania zadawane przez sąd i przeciwnika odpowiadaj rzeczowo i konkretnie – pozwoli to na szybsze zakończenie procesu.

Dokumenty potrzebne na rozprawę

Do procesu rozwodowego będziesz potrzebował również dokumentów z urzędu stanu cywilnego poświadczających zawarcie związku małżeńskiego, czyli akt małżeństwa, a także akty urodzenia dzieci, jeśli posiadasz ze współmałżonkiem wspólne potomstwo. Dokumenty potwierdzające wysokość dochodów (zeznania podatkowe, zaświadczenie od pracodawcy) przydadzą się natomiast w przypadku gdy sąd będzie orzekał o wysokości świadczeń alimentacyjnych. W odpowiedzi na pozew rozwodowy zgromadzone dokumenty należy złożyć w terminie wyznaczonym przez sąd. W innym przypadku (przekroczenie terminu) sąd może nie uznać przedstawionych dowodów oraz dokumentów.

Rozwód – czy sąd orzeknie o nim na pierwszej rozprawie

Na pierwszej rozprawie sąd rzadko wydaje wyrok rozwiązujący małżeństwo. Musisz się przygotować, że sprawa rozwodowa potrwa dłużej, zwłaszcza jeśli masz małoletnie dzieci. Jeśli dobro Twoich dzieci miałoby ucierpieć, sąd nie wyda decyzji o rozwodzie. Również w przypadku kiedy sąd widzi możliwość uratowania małżeństwa, skieruje Was najpierw do mediatora. Dopiero po nieudanej próbie mediacji sąd podejmie dalsze decyzje o Twoim związku małżeńskim. W przypadku braku przesłanek do rozwodu, sąd może zdecydować, że lepsza będzie separacja.

Przygotowania do rozwodu rozpocznij od zebrania materiału dowodowego i twierdzeń, które chcesz poruszyć w trakcie procesu. Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji detektywistycznej, która pomoże Ci zgromadzić dowody winy oraz z usług adwokata, który przygotuje dokumenty do sądu. Do procesu rozwodowego przygotuj się również psychicznie – naucz się panować nad stresem i emocjami.

 

M C
M C
Recommended Posts

Skomentuj ten wpis

Skontaktuj się z nami!

jak_udowodnić_wine_rozwod